Każda praca, myślę, może prowadzić do świętości. Nie wiem, czemu mielibyśmy wykluczać z tego finansistów. Nie każdy jest Gordonem Gekko.

Tak Adam Gola odpowiedział na pytanie Maciej Gnyszki: „Czy da się codzienną pracą pokierować tak, żeby była drogą do świętości?”.

Nietypowy temat jak na rozmowę z Prezesem Pocztylion-Arka PTE SA? Tylko pozornie, bo Adam Gola nie jest zwykłym finansistą. I żeby uniknąć nieporozumień, dodam, że przez termin „zwykły finansista” rozumiem pewien stereotyp na temat świata finansów, rynków finansowych, giełdy etc. Być może stereotyp jest niezasłużony, ale jak każdy stereotyp, nie wziął się znikąd.

Adam Gola — Prezes Pocztylion-Arka PTE SA
Źródło: www.ppkpocztylion.pl


Nie miałem przyjemności poznać go osobiście, ale miałem przyjemność wysłuchać „na żywo”. Podczas Kongresu Patriotyzmu Ekonomicznego w 2018 roku Adam Gola opowiadał o PPK, czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych. Świetna prezentacja. Ale że temat sam w sobie budził spore emocje, a uczestnikami Kongresu byli przede wszystkim przedsiębiorcy, to podczas sesji pytań Adam Gola znalazł się — że tak powiem — pod ostrzałem.

Choć ani Pocztylion-Arka PTE SA, ani Prezes tej instytucji nie ponosi winy za decyzje ustawodawcy, to… Może powiem tak: doskonale rozumiem przedsiębiorców, szczególnie że doskonale wiemy, co się stało z OFE i jakie były ich początki. Przypomnę tylko obietnice emerytur pod palmami, Kwinto grającego na trąbce w Szwajcarii nie dla kasy, ale dlatego, że lubi (i może, bo jest bogaty), oraz seniora, który mówi do punków (jeśli się nie mylę): „Trzeba mieć fantazję i pieniądze, synku”.

Sam wolałbym nie wypowiadać się o OFE. Powiem tylko, że przemawia do mnie argumentacja prof. Roberta Gwiazdowskiego (podsumowanie OFE znajdziemy w tym wpisie na Facebooku prof. Gwiazdowskiego).

Ale odświeżyłem sobie wywiad Macieja Gnyszki z Adamem Golą (28 odcinek programu „GnyszkaWyciska”) i mocno dały mi do myślenia słowa Prezesa Pocztylion-Arka PTE SA na temat roli rynku kapitałowego, giełdy dla kondycji państwa.

Wywiad Macieja Gnyszki z Adamem Golą w Hotelu Polonia Palace


Adam Gola zarysowuje przykład polskiej firmy CCC, która rozwinęła się dzięki kapitałowi pozyskanemu z OFE. Jeden z prelegentów na Kongresie Patriotyzmu Ekonomicznego 2019 zwrócił uwagę na ten właśnie problem — (parafrazuję) że po „zaoraniu” OFE kondycja warszawskiej giełdy jest, jaka jest.

Problem w tym, że bez sprawnych mechanizmu pozyskiwania kapitału na realizację pomysłów przedsiębiorców nie ma szansy na zbudowanie silnego, zdrowego państwa. Adam Gola w rozmowie z Maciejem Gnyszką pokazuje na liczbach, jak bardzo Polska odbiega od gospodarek innowacyjnych.


Teoria szturchnięcia i olbrzymia dziura demograficzna

Bardzo ciekawą kwestią (dla mnie na pewno), którą Adam Gola porusza podczas wywiadu, jest teoria szturchnięcia ekonomisty, który otrzymał Nobla (chodzi o Richarda Tahlera).

Oczywiście można się zastanawiać, czy społeczeństwo powinno być „szturchane” do czegokolwiek. W końcu człowiek to istota obdarzona wolną wolą. Tylko że…


Doświadczenie podpowiada, że wolna wola umożliwia dokonywanie wyborów zarówno mądrych i dobrych moralnie, jak i wyborów moralnie złych oraz głupich. Co gorsza, często w momencie podejmowania decyzji nie widać, dokąd nasze wybory nas zaprowadzą. Ileż to razy człowiek uczynił wiele złego, choć działał w dobrej wierze.

Wczoraj odbyła się ceremonia wręczenia Złotej Piłki za 2019 rok — nagrody przyznawanej najlepszemu piłkarzowi świata w danym roku kalendarzowym. Nie milkną echa zawodu wśród polskich kibiców, bo Robert Lewandowski był „dopiero” ósmy. Ale niezależnie od tego, czy Leo Messi zasłużył na zwycięstwo (już po raz szósty!), czy może powinien był wygrać któryś z piłkarzy zwycięzcy piłkarskiej Ligi Mistrzów — FC Liverpoolu — chyba każdy z nas zgodzi się z tym, że w pierwszej dziesiątce (czy tam nawet 30) znaleźli się zawodnicy wybitni. Światowy top. Piłkarze, na tle których gracze Ekstraklasy to zwykli kopacze.

Nie zamierzam nikogo obrażać. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na fakt, że rozkład talentów w populacji jest, jaki jest. Być może nie każdy talent rozwinie się tak, jak mógłby, bo nie trafi na odpowiednie warunki, ale z całą pewnością jest tak, że na poziomie fazy pucharowej Ligi Mistrzów grają ludzie wybitni (w tej konkretnej dziedzinie, oczywiście).

Ale podobnie rzecz się ma z talentami czy kompetencjami w jakiejkolwiek innej dziedzinie. Każdy przedsiębiorca rozumiem doskonale, że nie każdy człowiek nadaje się na przedsiębiorcę. Bo nawet jeśli każdy człowiek w Polsce by spróbował zostać przedsiębiorcą, to rynek szybko by zweryfikował, kto się nadaje, a kto nie, prawda? Utrzymaliby się tylko najlepsi i miarą tej „najlepszości” byłoby nie to, kto jakie miał warunki na starcie (te nigdy nie są i nie będą równe), lecz to, kto dokąd zaszedł (nawet jeśli od samego początku miał pod górkę).

Adam Gola podczas wywiadu zwraca uwagę na olbrzymią dziurę demograficzną, która stanowi ogromny problem dla Polski już teraz. Niby oczywista oczywistość, ale zdecydowanie za rzadko mówi się na ten temat, prawda? Być może dlatego, że jeśli chodzi o wiedzę czy też świadomość ekonomiczną w populacji, to i tutaj jest jak w przypadku piłkarzy czy przedsiębiorców — temat ogarniają nieliczni.


Tu należy zadać sobie pytanie, czy nieliczni mają moralne prawo „szturchać” licznych w dobrym kierunku — dobrym z punktu widzenia polskiej gospodarki. Bo skoro już wspomniałem o Kongresie Patriotyzmu Ekonomicznego, to warto wspomnieć słowa dr Joanny Szalachy-Jarmużek, która jest opiekunem merytorycznym tego wydarzenia. A dr Szalacha-Jarmużek mawia, że patriotyzm ekonomiczny to taka społeczna gra zespołowa.

Czy nam się to podoba, czy nie — wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Znajdują się na nim również osoby, które podchodzą do przyszłości swojej i przyszłości Polski bardzo nieodpowiedzialnie. Na kogo spada odpowiedzialność za nich? Obawiam się, że spada o nas na barki tych, którzy ponoszą ciężar myślenia — przedsiębiorców. Dlaczego?


Bo ktoś musi. Nawet gdyby mistrzostwami Europy w piłce nożnej emocjonowali się wszyscy Polacy, to większość z nas może tylko kibicować — wyniki zaś zależą od Roberta Lewandowskiego i jego kolegów, selekcjonera i całego sztabu reprezentacji. W przypadku gospodarki wszystko jest dużo bardziej skomplikowane, ale jak w piłce nożnej kluczowi są piłkarze, tak w gospodarce kluczowi są przedsiębiorcy.


Dlaczego w kwestii PPK warto zaufać Pocztylion-Arka PTE SA?

Ponieważ jeśli zasady gry już zostały ustalone, to żeby wygrać, trzeba w ogóle zagrać. A wybór zespołu ma kolosalne znaczenie nie tylko w piłce nożnej. Wielu uważa, że gdyby Robert Lewandowski odszedł do Realu Madryt, kiedy głośno się o tym mówiło (tak naprawdę nie wiadomo, czy Robert Lewandowski miał propozycję z Realu po sezonie, w którym jako gracz Borussii Dortmund zapakował Realowi cztery gole w jednym meczu), to już miałby na swoim koncie co najmniej jedną Złotą Piłkę. To tylko gdybanie. Ale faktem jest, że Real Madryt to dużo silniejsza na świecie marka niż Bayern Monachium, a plebiscyt na najlepszego piłkarza świata to obecnie w dużej mierze konkurs popularności.


Co najbardziej przemawia za Pocztylionem? Na pewno osoba Prezesa. Adam Gola to człowiek z zasadami. Wydaje mi się, że to mocno wybrzmiewa z jego rozmowy z Maciejem Gnyszką. Nie ma przypadku w tym, że Adam Gola jest Członkiem Towarzystw Biznesowych (a konkretnie — Klubu Towarzystw Biznesowych).

Oczywiście za Pocztylionem przemawia dużo więcej, co widać na grafice zamieszczonej powyżej.


Jak wdrożyć PPK w Twojej firmie w 48 godzin?

Zapoznałem się z materiałami PPK Pocztylion i muszę przyznać, że ta kwestia szczególnie zwróciła moją uwagę. Kto jak kto, ale przedsiębiorca doskonale rozumie, jak cennym zasobem jest czas — dosłownie i w przenośni bezcennym.

PPK w 48 godzin? Na stronie PPK Pocztylion widnieją następujące informacje:


Więcej informacji udziela Pocztylion-Arka PTE SA — firma członkowska Klubu Towarzystw Biznesowych i nasz partner biznesowy:
Infolinia: 801 101 801
ppk@pocztylion.com
www.ppkpocztylion.pl/ppk48h/


A ja raz jeszcze zachęcam do obejrzenia wywiadu Macieja Gnyszki z Adamem Golą — Prezesem Pocztylion-Arka PTE SA:


Andrzej Lauryn

Copywriter Towarzystw Biznesowych

Partnerzy