Porywająca, przejmująca i kontrowersyjna — taka jest pierwsza kompletna polska biografia o. Maksymiliana Marii Kolbego autorstwa Tomasza Terlikowskiego. Za sprawą dociekliwości autora odkrywamy nowe oblicze wielkiego polskiego świętego i męczennika.

Kim był św. Maksymilian Kolbe?

Ojciec Kolbe był dzielnym więźniem Auschwitz, oddanym Matce Bożej Niepokalanej — to obraz, jaki wielu z nas ma przed oczyma, gdy przywołuje w pamięci postać tego wielkiego świętego. Jakim jednak był człowiekiem? Jaki ślad w jego duszy pozostawiły trudne relacje rodzinne? Co wielkiego drzemało w tym prostym zakonniku, że zbudował imperium medialne, a już jako młody seminarzysta planował loty w kosmos?

Tomasz P. Terlikowski, który od lat pasjonuje się postacią ojca Maksymiliana Kolbego, postanowił odkryć przed czytelnikami nowe oblicze męczennika z Auschwitz. W porywającej i pełnej emocji książce wskazuje źródła jego wielkiego przywiązania do Matki Bożej, opisuje wizjonerskie zacięcie, nowatorskie podejście do mediów, a także dzieła ewangelizacji. Książka „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika” to także niezwykła opowieść o wyrazistym publicyście i wielkim patriocie. Terlikowski mierzy się przy tym z zarzutami, jakie stawiane są od lat ojcu Kolbemu — o antysemityzm czy przesadne eksponowanie problemu masonerii.

Pierwsza tak kompletna polska biografia św. Maksymiliana spotkała się z ciepłym przyjęciem historyka prof. Jana Żaryna, który uznał ją za znakomitą opowieść o losach kapłana, walczącego o Niepodległą w XIX i XX wieku, obrazującą także polski charakter zmagań o wolność. Z kolei bp Michał Janocha nie ma wątpliwości, że jest to nietuzinkowa książka o wielkim świętym. 

Zakonnik, bohater i człowiek dążący do świętości nierzadko krętymi drogami. Jaki naprawdę był o. Maksymilian Kolbe w świetle nowych dokumentów? Książka „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika” pomaga odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Artykuł pierwotnie ukazał się w „Merkuryuszu Towarzystw Biznesowych” (nr 10).

Gdzie można kupić książkę Tomasza P. Terlikowskiego „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”?

Partnerzy